Tymczasowe Kryzysowe Ramy Prawne

Unijne akty prawne:

Komisja określiła w poszczególnych sekcjach Tymczasowych Ram warunki, na podstawie których będzie uznawała zgłaszane jej środki za zgodne z rynkiem wewnętrznym na podstawie art. 107 ust. 3 lit. b) oraz c) TFUE:

  1. Ograniczone kwoty pomocy (sekcja 2.1.)
  2. Wsparcie płynności w formie gwarancji (sekcja 2.2.)
  3. Wsparcie płynności w formie subsydiowanych pożyczek (sekcja 2.3.)
  4. Pomoc na dodatkowe koszty związane z wyjątkowo poważnymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej (sekcja 2.4.)
  5. Pomoc na przyspieszenie wprowadzania energii odnawialnej i magazynowanie energii istotne w kontekście REPowerEU (sekcja 2.5.)
  6. Pomoc na obniżenie emisyjności przemysłowych procesów produkcyjnych przez elektryfikację lub wykorzystywanie wodoru odnawialnego lub wodoru elektrolitycznego spełniającego określone warunki oraz na środki w zakresie efektywności energetycznej (sekcja 2.6.)
  7. Pomoc na dodatkowe zmniejszenie zużycia energii elektrycznej (sekcja 2.7.)
  8. Pomoc na przyspieszenie inwestycji w sektorach o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto (sekcja 2.8.)

Komisja dokona przeglądu wszystkich sekcji ww. komunikatu do 31 grudnia 2023 r.

Zobacz też: strona internetowa KE poświęcona tymczasowym kryzysowym ramom prawnym

 

Polskie programy pomocowe:

W przypadku zgłaszania do Prezesa UOKiK projektu programu pomocowego przygotowanego w oparciu o Tymczasowe kryzysowe ramy prawne w celu dokonania notyfikacji Komisji Europejskiej, prosimy o przekazywanie - poza projektem programu i jego ew. załącznikami - wypełnionego formularza notyfikacyjnego.

 

Polskie programy pomocowe - decyzje Komisji Europejskiej w sprawach polskich:

 

 

Postępowania trwające przed Komisją Europejską:

 
  • SA.109581(2023/PN) – TCTF: Pomoc publiczna na realizację projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto (prenotyfikacja - 5.10.2023 r.)