Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKIK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Urząd > Współpraca międzynarodowa > Unia Europejska

Unia Europejska

W ramach unijnego procesu decyzyjnego UOKiK bierze udział w pracach Rady UE, jej organów przygotowawczych i grup roboczych, w tym ds. konkurencji, ds. ochrony konsumentów i informacji, czy ds. harmonizacji technicznej.

Ponadto, UOKiK współpracuje z Komisją Europejską, w szczególności z Dyrekcjami Generalnymi ds. Konkurencji, ds. Sprawiedliwości i Konsumentów, ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Produktów, ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu, ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów oraz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, jak też z Parlamentem Europejskim i innymi instytucjami UE.

UOKiK reprezentuje Polskę w istniejącej na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 z 16 grudnia 2002 r. w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 101 i 102 Traktatu Europejskiej Sieci Konkurencji (ang. European Competition Network – ECN), w której skład wchodzą urzędy antymonopolowe państw członkowskich oraz Komisja Europejska.

Od 2006 r. na podstawie rozporządzenia 2006/2004 funkcjonuje w UE współpraca organów państw członkowskich odpowiedzialnych za egzekwowanie przepisów prawa ochrony konsumentów (ang. Consumer Protection Cooperation – CPC). UOKiK jest jednolitym organem łącznikowym, odpowiedzialnym za koordynację stosowania rozporządzenia 2006/2004 w Polsce. W ramach CPC państwa przekazują sobie informacje na potrzeby prowadzenia postępowań, a także przeprowadzają co roku przegląd stron internetowych (ang. sweep) mający na celu identyfikację przypadków łamania przepisów konsumenckich.

Urząd bierze także udział w spotkaniach dyrektorów generalnych urzędów odpowiedzialnych za ochronę konsumentów w Unii Europejskiej w ramach Sieci Polityki Konsumenckiej (ang. Consumer Protection Network – CPN).

W ramach współpracy unijnej UOKiK przekazuje KE, w zakresie swoich kompetencji, informacje, które mogą być wykorzystane w przygotowaniu „Tablic Wyników Rynków Konsumenckich”. Opracowywane są one w dwóch wersjach, naprzemiennie, co dwa lata: Consumer Markets Scoreboard (rynki konsumenckie) oraz Consumer Conditions Scoreboard (otwarcie rynków konsumenckich na konkurencję unijną).

Tablice stanowią bogate źródło danych porównawczych, mających na celu określenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynków w poszczególnych państwach członkowskich UE oraz Norwegii i Islandii. Zebrane wyniki pozwalają europejskim i krajowym decydentom oraz interesariuszom oszacować wpływ prowadzonej polityki na dobro konsumentów.

Pliki do pobrania:

  1. Tablica wyników dla rynków konsumenckich - wydanie trzynaste (2017)
  2. Tablica wyników dla rynków konsumenckich - wydanie dwunaste (2016)
  3. Tablica wyników dla otwarcia rynków konsumenckich na konkurencję unijną - wydanie jedenaste (2015)
  4. EU Rapid Alert System for dangerous non-food products
  5. Rapid Alert System for dangerous products – 2017 annual report
  6. Dangerous products list

Do góry

Zobacz także:
Bezpieczne place zabawICPENKonkurs na prace magisterskie i doktorskieEuropejskie Centrum KonsumenckieUE100-lecie odzyskania niepodległości