Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Urząd > Informacje ogólne > Aktualności

UOKiK otwiera drzwi przed studentami - startuje pierwsza edycja Summer Camp

< poprzedni | następny > 18.09.2023

UOKiK otwiera drzwi przed studentami - startuje pierwsza edycja Summer Camp
  • 18 września 2023r. zainaugurowano pierwszą edycja Summer Camp – warsztatów, które przybliżą studentom pracę ekspertów UOKiK.
  • Podczas pięciu dni młodzi ludzie poznają praktyczne przykłady spraw z dziedziny ochrony konkurencji.
  • Udział w programie jest nagrodą dla autorów najlepszych esejów nadesłanych na konkursowy temat: „Po co i jak chronić konkurencję we współczesnej gospodarce?”.

Koncepcja warsztatów Summer Camp to efekt poszukiwań formuły, która pozwoli w interesujący sposób zapoznać przedstawicieli „pokolenia Z” z misją UOKiK i praktycznymi aspektami pracy Urzędu. W planie dominują zajęcia w formule warsztatowej, gdzie liczy się interakcja między uczestnikami i panują warunki sprzyjające wymianie poglądów. Takie podejście daje przestrzeń na zadawanie pytań i wszechstronną analizę prezentowanych zagadnień.

 

- W gospodarce wolnorynkowej niezwykle istotną wartością jest konkurencyjność rynku. Ta wartość musi być rozumiana, akceptowana i pielęgnowana. Zaproszenie do uczestnictwa w warsztatach podczas Summer Camp skierowaliśmy do wyselekcjonowanej grupy studentów kierunków ekonomicznych i prawniczych, którym przedstawimy teoretyczne i praktyczne aspekty naszej pracy, służącej ochronie konkurencji. To również szczególna możliwość do poznania naszego Urzędu i dołączenia do zespołu profesjonalistów. UOKiK to bez wątpienia optymalne miejsce dla ludzi szukających w pracy głębszego sensu poprzez pozytywne oddziaływanie na rynek i gospodarkę - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Sztuczna inteligencja, tajemniczy klient i informatyka śledcza

Grafik pięciu dni Summer Camp wypełniają godziny przeznaczone na zapoznanie się ze tematyką ochrony konkurencji. Od poniedziałku do piątku będą odbywać się warsztaty, zajęcia integracyjne oraz spotkania dające przestrzeń do wymiany wzajemnych doświadczeń. W rolach prowadzących pojawią się praktycy i eksperci UOKiK.

Część merytoryczna zakłada omówienie najciekawszych case studies i poznanie kulis pracy analityków prowadzących postępowania. Jednym z obszerniejszych zagadnień będzie prawo konkurencji: od aspektów ekonomicznych, poprzez wszystkie rodzaje nieuczciwych praktyk, w tym porozumienia ograniczające konkurencję. Osobny blok tematyczny to nadużywanie pozycji dominującej, gdzie uczestnicy pochylą się nad pytaniem „czy duży rzeczywiście może więcej?”. W programie znalazły się także przykłady konkretnych postępowań UOKiK.

 

Tematem, który zawsze budzi duże zainteresowanie są przeszukania u przedsiębiorców, podobnie jak informatyka śledcza, tajemniczy klient, biały wywiad oraz inne metody stosowane przez pracowników UOKiK w procesie pozyskiwania dowodów. Nie zabraknie też omówienia zagadnień dotyczących kontroli koncentracji, która ma na celu przeciwdziałanie nadmiernej konsolidacji przedsiębiorców, prowadzącej do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku.

Po zakończeniu każdy uczestnik Summer Camp w UOKiK dostanie certyfikat udziału, a najlepsi uczestnicy - szansę na płatne praktyki w centrali UOKiK lub w jednej z ośmiu delegatur.

Nie tylko Summer Camp

Summer Camp to nie jedyny projekt UOKiK skierowany do studentów. Od lat prowadzimy konkursy na prace magisterskie i doktorskie. W ubiegłorocznej edycji przyznano 6 nagród i 1 wyróżnienie specjalne autorom najlepszych prac. Właśnie trwa 15. edycja konkursu Prezesa UOKiK na najlepszą pracę magisterską w obszarze ochrony konkurencji oraz 13. edycja w obszarze ochrony konsumentów. Zgłoszenia można nadsyłać do 30.11.2023. Więcej o zasadach konkursu, znajdziesz na stronie Urzędu.    

 

Dodatkowe informacje dla mediów:

Biuro Prasowe UOKiK
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel.: 22 55 60 246
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl
Twitter: @UOKiKgovPL
Znajdziesz nas również na Instagramie: @uokikgovpl

Tagi: ochrona konkurencji, Summer Camp, warsztaty, praktyki, studenci, edukacja

Pliki do pobrania

 

Warto przeczytać

Omnibus i obowiązki informacyjne w e-commerce - kolejne działania i zarzuty Prezesa UOKiK
Omnibus i obowiązki informacyjne w e-commerce - kolejne działania i zarzuty Prezesa UOKiK

Przedsiębiorca czy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej? Kto sprzedaje na platformie i jakie wynikają z tego prawa dla konsumentów? Jaki jest podział obowiązków między platformą a sprzedającym? ...>

Ponad 5 mln zł kary za kryptoreklamę na Instagramie
Ponad 5 mln zł kary za kryptoreklamę na Instagramie

Prezes UOKiK nałożył łącznie ponad 5 mln zł kary za nieprawidłowe oznaczanie materiałów reklamowych w mediach społecznościowych. ...>

Wygląd to nie wszystko - Inspekcja Handlowa skontrolowała bidony dla maluchów
Wygląd to nie wszystko - Inspekcja Handlowa skontrolowała bidony dla maluchów

Sprawdziliśmy oznakowanie 20 modeli bidonów dla dzieci do lat 4. Nieprawidłowości miało 8 z nich. ...>

Ile wełny w wełnie? - Zarzuty Prezesa UOKiK dotyczące składu odzieży Lavard i Lord
Ile wełny w wełnie? - Zarzuty Prezesa UOKiK dotyczące składu odzieży Lavard i Lord

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty wprowadzania konsumentów w błąd spółkom Lord i Polskie Sklepy Odzieżowe (marka Lavard).   ...>

Wyposażenie łazienek - postępowanie wyjaśniające
Wyposażenie łazienek - postępowanie wyjaśniające

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego ustalania cen na rynku wyposażenia łazienek.   ...>

Opłaty za niezamówione usługi - zarzuty Prezesa UOKiK dla UPC
Opłaty za niezamówione usługi - zarzuty Prezesa UOKiK dla UPC

Prezes UOKiK postawił zarzuty UPC Polska, spółce grozi kara do 10 proc. obrotów. ...>

 

  
  

Do góry