Tu jesteś: Strona główna > Urząd > Współpraca międzynarodowa > Współpraca dwustronna > Projekty Pomocy Polskiej
Projekty Pomocy Polskiej
Polska pomoc
Polska pomoc to polska współpraca rozwojowa realizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na podstawie Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o współpracy rozwojowej. MSZ realizuje działania we współpracy z organami administracji rządowej, organizacjami społecznymi oraz lokalnymi podmiotami w krajach partnerskich, a także w ramach organizacji międzynarodowych. Są one planowane w perspektywie wieloletniej - obecnie obowiązującym dokumentem strategicznym jest „Wieloletni program współpracy rozwojowej na lata 2021-2030. Solidarność dla rozwoju”. Dokumentami operacyjnymi są roczne Plany współpracy rozwojowej, określające m.in. szczegółowe formy współpracy, jak również wysokość środków finansowych przeznaczonych dla poszczególnych krajów priorytetowych lub na dane zadanie z zakresu współpracy rozwojowej.
UOKiK w projekcie pomocy polskiej dla Mołdawii i Ukrainy (2023)
UOKiK od kwietnia do grudnia 2023 r. realizuje projekt "Pomoc instytucjonalna dla urzędów antymonopolowych w Ukrainie i w Mołdawii" współfinansowany ze środków programu Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Beneficjentem współpracy jest Mołdawska Rada ds. Konkurencji (CC) oraz Komitet Antymonopolowy Ukrainy (AMCU).
W ramach projektu zaplanowano następujące działania dla ekspertów mołdawskich oraz ukraińskich:
- maj 2023 r. – warsztaty w Kiszyniowie dotyczące pomocy publicznej, prawa konkurencji oraz komunikacji;
- czerwiec 2023 r. - warsztaty w Kiszyniowie na temat planowania i prowadzenia postępowań antymonopolowych, wykrywania karteli i zmów przetargowych oraz przewagi kontraktowej;
- wrzesień 2023 r. - staże eksperckie w delegaturach UOKiK w Bydgoszczy i Poznaniu w formule job shadowing;
- listopad 2023 r. - wizyta studyjna w Łodzi oraz warsztaty w Warszawie dot. Badań rynku, monitoringu oraz rynków cyfrowych.
Inicjatywy te mają wesprzeć instytucjonalnie CC oraz AMCU w zakresie egzekwowania prawa konkurencji oraz pomocy publicznej. Ich zapowiedź pojawiła się w ramach porozumienia o współpracy regionalnej podpisanego w siedzibie Urzędu 18 kwietnia 2023 r. przez szefów 10 urzędów antymonopolowych z Europy Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej:
- Komunikat dotyczący warsztatów majowych
- Komunikat dotyczący warsztatów czerwcowych
- Wieloletni program współpracy rozwojowej na lata 2021-2030. Solidarność dla rozwoju
- Porozumienie o współpracy regionalnej
Wyszukiwarka
Konsumencie, masz problem?
-
Kontakt
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
pl. Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa
tel. 22 55 60 800
[SCODE]dW9raWtAdW9raWsuZ292LnBs[ECODE]
Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP -
Porady dla konsumentów
- Infolinia Konsumencka, tel. 801 440 220 oraz 222 66 76 76 czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 18:00, opłata wg taryfy operatora.
- [SCODE]cG9yYWR5QGRsYWtvbnN1bWVudG93LnBs[ECODE]
- Rzecznicy konsumentów
- Europejskie Centrum Konsumenckie