Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKIK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Urząd > Współpraca międzynarodowa > PROSAFE

PROSAFE

PROSAFE (Product Safety Enforcement Forum of Europe) jest międzynarodową organizacją powstałą w 1990 roku z misją wzmocnienia nadzoru rynku w zakresie bezpieczeństwa produktów oraz usług, poprzez ułatwienie współpracy organów monitorujących na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest ułatwienie wymiany poglądów i informacji oraz dzielenie się doświadczeniami i dobrymi praktykami związanymi z nadzorem rynku europejskiego. Wszystkie programy współfinansuje Komisja Europejska (KE).

Zgromadzenia Ogólne PROSAFE (znane jako Spotkania PROSAFE) odbywają się zazwyczaj dwa razy do roku. Reprezentantów krajów Unii Europejskiej, państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz innych europejskich krajów, gości wówczas jeden z członków EOG. W spotkaniach grupy uczestniczą również w roli obserwatorów przedstawiciele KE oraz Sekretariatu EFTA.

W ostatnich latach wymiar poczynań PROSAFE nabrał globalnego charakteru dzięki zaangażowaniu w aktywność ICPSC (International Consumer Product Safety Caucus), platformy powstałej w celu ułatwienia wymiany informacji w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa produktów konsumenckich. Jej uczestnikami są przedstawiciele wybranych państw Azji, Australazji, Ameryki Północnej i Południowej.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dołączył do PROSAFE w 2005 roku, a od 2010 roku jego przedstawiciel jest członkiem zarządu tej organizacji. Wieloletnia współpraca przyczyniła się znacznie do rozwoju i poprawy skuteczności nadzoru rynku w Polsce. Urząd m.in. kierował projektem poświęconym bezpieczeństwu na placach zabaw oraz uczestniczył w działaniu mającym na celu ułatwienie identyfikacji wyrobów elektrycznych atrakcyjnych dla dzieci i niedopuszczanie ich do sprzedaży.

Ponadto UOKiK zaangażował się w projekt EEPLIANT 2014 (Energy Efficiency Compliant Products 2014) trwający do połowy 2017 roku. Ma on na celu, m.in.:

  • wypracowanie dobrych praktyk kontrolnych w nadzorze rynku,
  • zwiększenie odsetka produktów, które spełniają wymagania ekoprojektu oraz etykietowania energetycznego.

W ramach prowadzonych działań sprawdzone zostaną wybrane produkty pod kątem unijnych wymagań w zakresie efektywności energetycznej i odpowiedniego etykietowania. Kontrola dotyczy lamp LED, drukarek domowych i biurowych oraz ogrzewaczy pomieszczeń, a także ich dokumentacji i oznakowania. UOKiK uczestniczy w podprojekcie dotyczącym kontroli lamp LED.

 

Projekt EEPLIANT 2014 koordynowany jest przez organizację PROSAFE i uczestniczy w nim 13 organów nadzoru rynku z 12 państw członkowskich. Uzyskał on wsparcie finansowe Unii Europejskiej
w ramach mechanizmu wsparcia rozwoju i badań Horyzont 2020.

 

Pliki do pobrania

Do góry

Zobacz także:
Bezpieczne place zabawICPENKonkurs na prace magisterskie i doktorskieEuropejskie Centrum KonsumenckieUE