Tu jesteś: Strona główna > Pomoc publiczna > Informacje ogólne > Unijne akty prawne
Unijne akty prawne
pomoc horyzontalna – kierowana jest do wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od miejsca prowadzenia działalności oraz sektora gospodarki, w celu rozwiązania określonego problemu. Pomoc udzielana jest na: ratowanie i restrukturyzację zagrożonych przedsiębiorstw; badania, rozwój i innowacje; rozwój małych i średnich przedsiębiorców; zatrudnienie; usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym; zapewnienie kapitału podwyższonego ryzyka; energetykę i ochronę środowiska oraz szkolenia. Charakter horyzontalny ma również pomoc de minimis, która może być udzielana bez ograniczeń sektorowych lub regionalnych.
pomoc regionalna – pomoc przeznaczona na wsparcie rozwoju najmniej rozwiniętych regionów poprzez wspieranie inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy, w wyjątkowych przypadkach poprzez przyznanie pomocy operacyjnej.
pomoc sektorowa – pomoc publiczna udzielana wyłącznie przedsiębiorcom z konkretnego sektora gospodarczego (np. z sektora transportu), jak również w sektorach wrażliwych: przemysł węglowy, hutnictwo żelaza i stali, przemysł stoczniowy. Do pomocy publicznej udzielanej w tych sektorach, z uwagi na ich specyficzny charakter i występujące problemy (dotyczące, np. nadwyżki mocy produkcyjnych, kapitałochłonnego charakteru inwestycji), stosuje się często odmienne, bardziej restrykcyjne zasady udzielania pomocy publicznej niż zasady ogólne.
Dodatkowe linki:
- Baza aktów prawnych UE - http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=pl
- Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (wersja skonsolidowana 2012) - http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:12012M/TXT
- Strona KE poświęcona pomocy publicznej (zawierająca m.in. bazę decyzji w sprawach dotyczących pomocy publicznej) - http://ec.europa.eu/competition/state_aid/overview/index_en.html
- Strona Trybunału Sprawiedliwości UE - http://curia.europa.eu/
-
Przepisy ogólne (Traktat)
Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
wersja skonsolidowana (Dz. Urz. UE C 326 z 26.10.2012 r.)
CZĘŚĆ TRZECIA: POLITYKI I DZIAŁANIA WEWNĘTRZNE UNII
TYTUŁ VII: WSPÓLNE REGUŁY W DZIEDZINIE KONKURENCJI, PODATKÓW I ZBLIŻENIA USTAWODAWSTW
Rozdział 1: Reguły konkurencji
Sekcja 2: Pomoc przyznawana przez państwa
Artykuł 107
(dawny artykuł 87 TWE)1. Z zastrzeżeniem innych postanowień przewidzianych w Traktatach, wszelka pomoc przyznawana przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów, jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym w zakresie, w jakim wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi.
2. Zgodna z rynkiem wewnętrznym jest:
a) pomoc o charakterze socjalnym przyznawana indywidualnym konsumentom, pod warunkiem że jest przyznawana bez dyskryminacji związanej z pochodzeniem produktów;
b) pomoc mająca na celu naprawienie szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi lub innymi zdarzeniami nadzwyczajnymi;
c) pomoc przyznawana gospodarce niektórych regionów Republiki Federalnej Niemiec dotkniętych podziałem Niemiec, w zakresie, w jakim jest niezbędna do skompensowania niekorzystnych skutków gospodarczych spowodowanych tym podziałem. Pięć lat po wejściu w życie Traktatu z Lizbony, Rada, na wniosek Komisji, może przyjąć decyzję uchylającą niniejszą literę.3. Za zgodną z rynkiem wewnętrznym może zostać uznana:
a) pomoc przeznaczona na sprzyjanie rozwojowi gospodarczemu regionów, w których poziom życia jest nienormalnie niski lub regionów, w których istnieje poważny stan niedostatecznego zatrudnienia, jak również regionów, o których mowa w artykule 349, z uwzględnieniem ich sytuacji strukturalnej, gospodarczej i społecznej;
b) pomoc przeznaczona na wspieranie realizacji ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania lub mająca na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce Państwa Członkowskiego;
c) pomoc przeznaczona na ułatwianie rozwoju niektórych działań gospodarczych lub niektórych regionów gospodarczych, o ile nie zmienia warunków wymiany handlowej w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem;
d) pomoc przeznaczona na wspieranie kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego, o ile nie zmienia warunków wymiany handlowej i konkurencji w Unii w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem;
e) inne kategorie pomocy, jakie Rada może określić decyzją, stanowiąc na wniosek Komisji.Artykuł 108
(dawny artykuł 88 TWE)1. Komisja we współpracy z Państwami Członkowskimi stale bada systemy pomocy istniejące w tych Państwach. Proponuje im ona stosowne środki konieczne ze względu na stopniowy rozwój lub funkcjonowanie rynku wewnętrznego.
2. Jeśli Komisja stwierdzi, po wezwaniu zainteresowanych stron do przedstawienia uwag, że pomoc przyznana przez Państwo lub przy użyciu zasobów państwowych nie jest zgodna z rynkiem wewnętrznym w rozumieniu artykułu 107, lub że pomoc ta jest nadużywana, decyduje o zniesieniu lub zmianie tej pomocy przez dane Państwo w terminie, który ona określa. Jeśli dane Państwo nie zastosuje się do tej decyzji w wyznaczonym terminie, Komisja lub każde inne zainteresowane Państwo może, na zasadzie odstępstwa od postanowień artykułów 258 i 259, wnieść sprawę bezpośrednio do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na wniosek Państwa Członkowskiego Rada, stanowiąc jednomyślnie, może zdecydować, że pomoc, którą to Państwo przyznaje lub zamierza przyznać, jest uznana za zgodną z rynkiem wewnętrznym, na zasadzie odstępstwa od postanowień artykułu 107 lub rozporządzeń przewidzianych w artykule 109, jeśli wyjątkowe okoliczności uzasadniają taką decyzję. Jeśli w odniesieniu do danej pomocy Komisja wszczęła procedurę przewidzianą w pierwszym akapicie niniejszego ustępu, wystąpienie zainteresowanego Państwa z wnioskiem skierowanym do Rady powoduje zawieszenie tej procedury do czasu zajęcia stanowiska przez Radę. Jednakże jeśli Rada nie zajmie stanowiska w terminie trzech miesięcy od wystąpienia z wnioskiem, Komisja wydaje decyzję w sprawie.
3. Komisja jest informowana, w czasie odpowiednim do przedstawienia swych uwag, o wszelkich planach przyznania lub zmiany pomocy. Jeśli uznaje ona, że plan nie jest zgodny z rynkiem wewnętrznym w rozumieniu artykułu 107, wszczyna bezzwłocznie procedurę przewidzianą w ustępie 2. Dane Państwo Członkowskie nie może wprowadzać w życie projektowanych środków dopóki procedura ta nie doprowadzi do wydania decyzji końcowej.
4. Komisja może przyjąć rozporządzenia dotyczące kategorii pomocy państwa, w odniesieniu do których Rada postanowiła, zgodnie z artykułem 109, że mogą one zostać zwolnione z procedury przewidzianej w ustępie 3 niniejszego artykułu.
Artykuł 109
(dawny artykuł 89 TWE)Rada, na wniosek Komisji i po konsultacji z Parlamentem Europejskim, może wydać wszelkie właściwe rozporządzenia w celu zastosowania artykułów 107 i 108, a w szczególności może określić warunki stosowania artykułu 108 ustęp 3 i kategorie pomocy zwolnione z tej procedury.
-
Pojęcie pomocy państwa
KE - Siatki analityczne pomocy publicznej dla infrastruktury (2016 - 2017):
Introduction to the analytical grids
- Port infrastructure
- Culture, heritage and nature conservation
- Airports
- Broadband
- Research
- Sports and Multifunctional
- Energy
- Waste Management
- Water infrastructures
- Roads, bridges, tunnels and inland waterways
- Railway, metro and local transport
Recovery and resilience facility (RRF) guiding templates - link do strony KE
- Energy and hydrogen infrastructure
- Energy from renewable sources, including renewably sourced hydrogen production
- District heating/cooling generation and distribution infrastructure
- Energy efficiency in buildings
- Electric recharging stations and hydrogen stations for road vehicles
- Acquisition of zero and low-emission road vehicles
- Other low emission transport modes
- Deployment and take-up of fixed and mobile very high capacity networks, including 5G and fibre networks
- Digitisation of public administration, including healthcare
- Innovative processors and semiconductor technologies
- Digitalisation of news media
- Cloud capabilities
- Upgrading education and training, including digital skills and relevant connectivity
-
Procedura i formularze
-
Tymczasowe kryzysowe ramy prawne (agresja Rosji wobec Ukrainy)
Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem:
https://uokik.gov.pl/tymczasowe_kryzysowe_ramy_prawne.php
-
Pomoc publiczna a COVID-19
Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem:
https://www.uokik.gov.pl/covid19_a_pomoc_publiczna.php -
Pomoc de minimis i wyłączenia grupowe
Wyłączenia grupowe:
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu - wersja skonsolidowana (nieoficjalna)
Pomoc de minimis w rolnictwie i rybołówstwie:
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym - (wersja skonsolidowana) (nieoficjalna)
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury - (wersja skonsolidowana) (nieoficjalna)
-
Pomoc regionalna
Wytyczne w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2022-2027 - zasady w nich określone obowiązują do pomocy przyznawanej od 1 stycznia 2022 r.
Wytyczne w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2014-2020 - zasady w nich określone obowiązywały do pomocy przyznawanej do 31 grudnia 2021 r.
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu - wersja skonsolidowana (nieoficjalna)
-
Pomoc horyzontalna
Pomoc na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną:
Zasady ramowe pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną (2022/C 414/01)
Zasady ramowe dotyczące pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną (2014/C 198/01) - nieobowiązujące
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu - wersja skonsolidowana (nieoficjalna)
Pomoc na energetykę i ochronę środowiska:
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu - wersja skonsolidowana (nieoficjalna)
Pomoc na ratowanie i restrukturyzację:
Komunikat Komisji - przedłużenie obowiązywania wytycznych dotyczących pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji do dnia 31 grudnia 2023 r.
Pomoc na finansowanie ryzyka:
-
Pomoc w szczególnych sektorach
sektor stoczniowy:
Przepisy poprzednio obowiązujące
Zasady ramowe dotyczące pomocy państwa dla przemysłu stoczniowego (Dz. Urz. UE C 364 z 14.12.2011) (nieobowiązujące)
Komunikat Komisji dotyczący przedłużenia okresu obowiązywania „Zasad ramowych dotyczących pomocy państwa dla przemysłu stoczniowego” (Dz. Urz. C 357 z 6.12.2013) (nieobowiązujące)
produkcja audiowizualna:
transmisje programów:
sektor energii elektrycznej:
sieci szerokopasmowe:
Komunikat Komisji Wytyczne w sprawie pomocy państwa na sieci szerokopasmowe (Dz. Urz. UE C 36 z 31.1.2023) - zasady w nich określone obowiązują od dnia 1 lutego 2023 r.
Wytyczne UE w sprawie stosowania reguł pomocy państwa w odniesieniu do szybkiej budowy/rozbudowy sieci szerokopasmowych (Dz. Urz. UE C 25 z 26.1.2013) - zasady w nich określone obowiązywały do dnia 31 stycznia 2023 r.
sektor węglowy:
sektor pocztowy:
sektor finansowy:
sektor transportu:
- Usługi publiczne w transporcie kolejowym, drogowym i śródlądowym:
- Transport lotniczy:
- Kolejowy:
Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1192/69 z dnia 26 czerwca 1969 r. w sprawie wspólnych zasad normalizujących rachunkowość przedsiębiorstw kolejowych (Dz. Urz. UE L 156, 28.6.1969) wersja skonsolidowana (nieoficjalna)
- Śródlądowy:
Rozporządzenie Rady (WE) nr 718/99 z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie polityki w zakresie zdolności przewozowych floty wspólnotowej w celu wspierania żeglugi śródlądowej (Dz. Urz. WE L 90 z 2.4.1999) wersja skonsolidowana (nieoficjalna)
- Transport morski:
-
Pomoc stanowiąca rekompensatę za usługi w ogólnym interesie gospodarczym
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 360/2012 z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym – (wersja skonsolidowana) (nieoficjalna)
Dodatkowe wyjaśnienia:
Usługi w ogólnym interesie gospodarczym w transporcie kolejowym, drogowym i śródlądowym:
Rozporządzenie (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70 – wersja skonsolidowana (nieoficjalna)
-
Szczególne formy pomocy państwa
Gwarancje:
Ubezpieczenie kredytów eksportowych:
Ważne projekty stanowiące przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI):
-
Przejrzystość stosunków finansowych pomiędzy państwami członkowskimi i przedsiębiorstwami publicznymi
-
Stopa dyskontowa / stopa referencyjna / stopa zwrotu













Wyszukiwarka
Konsumencie, masz problem?
-
Kontakt
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
pl. Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa
tel. 22 55 60 800
uokik@uokik.gov.pl
Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP -
Porady dla konsumentów
- Infolinia Konsumencka, tel. 801 440 220 oraz 222 66 76 76 czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 18:00, opłata wg taryfy operatora.
- porady@dlakonsumentow.pl
- Rzecznicy konsumentów
- Europejskie Centrum Konsumenckie