Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKIK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Konkurencja > Niedozwolone porozumienia > Wyjaśnienia w sprawie kar

Wyjaśnienia w sprawie kar

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów Prezes UOKiK ma możliwość nakładania na przedsiębiorców kar finansowych za praktyki ograniczające konkurencję, czyli za nadużywanie pozycji dominującej i zawieranie niedozwolonych porozumień antykonkurencyjnych.

Maksymalna wysokość sankcji nie może przekroczyć 10 proc. obrotu przedsiębiorcy w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Wyjaśnienia w sprawie kryteriów wyznaczania wysokości kar pieniężnych nakładanych na przedsiębiorców naruszających prawo antymonopolowe mają na celu zwiększenie transparentności w zakresie metodologii ustalania wysokości sankcji. W ocenie Urzędu wytyczne pozwolą przedsiębiorcom na samodzielne, wstępne oszacowanie kary, którą mogłoby być zagrożone działanie niezgodne z prawem.

Dokument - znajdujący się poniżej w plikach do pobrania - wskazuje na sposoby ustalania sankcji przez organ antymonopolowy, doprecyzowując regulację ustawową.

 

Plik do pobrania

Wyjaśnienia dotyczące ustalania wysokości kar pieniężnych w sprawach związanych z naruszeniem zakazu praktyk ograniczających konkurencję (2015.12.29)

Do góry

Zobacz także:
Bezpieczne place zabawICPENKonkurs na prace magisterskie i doktorskieEuropejskie Centrum KonsumenckieUE