Zakończenie projektu twinningowego w Maroku
  • 12 grudnia 2023 r. odbyła się w Rabacie konferencja podsumowująca dwuletni projekt twinningowy na rzecz Marokańskiej Rady ds. Konkurencji.
  • UOKiK realizował go jako młodszy partner w konsorcjum z urzędami antymonopolowymi z Grecji (Hellenic Competition Commission - HCC) oraz Włoch (The Italian Competition Authority - AGCM).

Głównym celem działań podejmowanych w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego Urzędu ds. Konkurencji” było udzielenie wparcia eksperckiego przy wdrażaniu konkretnych rozwiązań legislacyjnych i regulacyjnych, które będą służyć rozwojowi konkurencyjnej gospodarki z korzyścią dla przedsiębiorstw i konsumentów w Maroku. UOKiK pełnił wiodącą rolę w 2 komponentach: „Unowocześnienie narzędzi regulacyjnych i metodologicznych zgodnie z dorobkiem prawnym UE i dobrymi praktykami” oraz „Wsparcie na rzecz promowania kultury konkurencji”. W ramach 2 komponentu eksperci Urzędu opracowali dziewięć poradników dotyczących m.in. kontaktów z przedsiębiorcami, programu łagodzenia kar oraz przeszukań, dzieląc się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem zdobytym w trakcie stosowania tych rozwiązań w Polsce. W 4 komponencie UOKiK wspierał marokańską Radę ds. konkurencji przy opracowaniu strategii komunikacyjnej i był odpowiedzialny za przeprowadzenie szkoleń dla przedstawicieli mediów i uniwersytetów.

W konferencji kończącej projekt wzięli udział eksperci z urzędów antymonopolowych Maroka, Grecji, Polski, Włoch oraz ambasadorowie z państw partnerskich realizujących projekt i delegacji UE w Maroku. Ze strony UOKiK działania projektowe podsumowali Wiceprezes UOKiK Daniel Mańkowski oraz Agnieszka Ciucias, Z-ca Dyrektora Delegatury UOKiK w Poznaniu, która była odpowiedzialna za koordynację komponentu 2.

Projekty współpracy bliźniaczej (ang. twinning) realizowane są z inicjatywy i środków Komisji Europejskiej, a ich głównym celem jest wspieranie i rozwijanie instytucji publicznych z państw kandydujących do UE oraz znajdujących się w sąsiedztwie UE, a także niektórych państw Afryki Subsaharyjskiej i Azji. Polegają one na wymianie doświadczeń związanych z implementacją prawa UE oraz pozwalają na nawiązanie długotrwałej współpracy pomiędzy partnerami.

Closing of the twinning project in Morocco, 2023 Closing of the twinning project in Morocco, 2023

Pliki do pobrania