Tu jesteś: Strona główna > Edukacja > Edukacja - Konsumenci > konsument.edu.pl
konsument.edu.pl
Kupujesz w sieci? Jak możesz uchronić się przed pułapkami oszustów lub nieuczciwych sprzedawców?
Uczysz w szkole? Prowadzisz zajęcia dla młodzieży? Jesteś rodzicem lub opiekunem? Jak nowocześnie edukować?
Skorzystaj z naszego interaktywnego, bezpłatnego serwisu konsument.edu.pl o prawach konsumenta w internecie.
To symulator portalu społecznościowego, w którym czeka na Ciebie 10 zdarzeń-pułapek realnie spotykanych w sieci: oszustwo zakupowe, wyłudzenie kodu BLIK, pułapka na subskrybenta, piramida finansowa, fałszywa zbiórka charytatywna.
Doświadczysz trików cyberoszustów, porozmawiasz z chatbotem, obejrzysz reklamę, wejdziesz na stronę sprzedawcy, kupisz towar lub usługę, a potem… poznasz skutki tej decyzji. Wszystko to stanie się w bezpiecznej przestrzeni, bez realnych konsekwencji. Dowiesz się też, gdzie zwrócić się po pomoc.
Nauczycielu! Edukatorze! Mamy dla Ciebie specjalne menu i 10 scenariuszy lekcji, których tematyka wpisuje się w podstawę programową szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas podstawówki.
Portal konsument.edu.pl powstał we współpracy z Fundacją ProPublika.
Pełne okno filmu: https://www.youtube.com/watch?v=v=ejhUimWV848
-
Nagrody
Konsument.edu.pl otrzymał wyróżnienie Rady Edukacji Finansowej, która doceniła jego wpływ na rozwój kompetencji finansowych polskiego społeczeństwa. Portal konsument.edu.pl zdobył także uznanie Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (International Consumer Protection and Enforcement Network – ICPEN). Został nominowany do nagrody Consumer Education Awards 2022 w obszarze edukacji konsumenckiej w kategorii „Equality and Inclusion”. ICPEN to organizacja zrzeszająca organy ochrony konsumentów z 72 państw świata.
-
Opinie
Opinie uczestników Konferencji Aktywna Tablica 2021 zorganizowanej 2 czerwca 2022 r. przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli - WOM w KatowicachPełne okno filmu: https://vimeo.com/528834025
Opinia Jolanty Okuniewskiej, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie, Honorowego Profesora Oświaty, finalistki wielu prestiżowych nagród polskich i międzynarodowych, m.in. Nauczyciel Roku czy Global Teacher Prize, która w swojej pracy z uczniami wykorzystuje nowe technologie:
- Bardzo polecam pracę na tej platformie.
-
Zgłoś szkołę do projektu!
Chcesz zorganizować w szkole ponadpodstawowej bezpłatne zajęcia na temat bezpiecznych zakupów i finansów w sieci z wykorzystaniem symulatora konsument.edu.pl? Dołącz do naszego projektu „Młodzież z prawem na cz@sie”!
Zapewniamy ekspertów konsumenckich i opiekę merytoryczną dla nauczycieli – od specjalnych warsztatów wprowadzających, po gotowe scenariusze z kartami pracy.
Projekt trwa do końca 2023 r. i obejmie ponad 120 szkół w całej Polsce. Rekrutację prowadzimy poprzez formularz na stronie Fundacji LexCultura.
Chcesz samodzielnie poprowadzić zajęcia na ten temat? Zachęcamy do pobrania i wykorzystania materiałów:
Klasy 1-2 szkół ponadpodstawowych
- scenariusz zajęć ,,Bezpieczne zakupy w sieci”
- karta pracy dla grupy 1.1
- karta pracy dla grupy 1.2
- karta pracy dla grupy 1.3
Klasy 3+ szkół ponadpodstawowych
- scenariusz zajęć ,,Bezpieczne finanse w sieci”
- karta pracy dla grupy 2.1
- karta pracy dla grupy 2.2
- karta pracy dla grupy 2.3
Projekt „Młodzież z prawem na cz@sie” realizowany jest przez Fundację LexCultura ze środków UOKiK.
-
Włącz się!
Szukasz pomysłu na przeprowadzenie zajęć? Realizujesz projekty edukacyjne? Chcesz edukować nowocześnie i angażująco? Prawa konsumenta, cyberbezpieczeństwo, finanse, ochrona danych osobowych – zachęcamy do bezpłatnego skorzystania z symulatora konsument.edu.pl według swoich potrzeb edukacyjnych.
Zapraszamy też instytucje, organizacje społeczne i pozarządowe, media do włączenia się w promocję portalu konsument.edu.pl – na stronach internetowych, w social mediach oraz na innych nośnikach.
Wspólnie możemy więcej!
Materiały do pobrania:
Pobierz paczkę z kompletem materiałów >>>
-
Komunikaty prasowe
-
Kontakt
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Departament Komunikacji
tel. 22 55 60 246
e-mail: [SCODE]ZGtAdW9raWsuZ292LnBs[ECODE]






Wyszukiwarka
Konsumencie, masz problem?
-
Kontakt
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
pl. Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa
tel. 22 55 60 800
[SCODE]dW9raWtAdW9raWsuZ292LnBs[ECODE]
Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP -
Porady dla konsumentów
- Infolinia Konsumencka, tel. 801 440 220 oraz 222 66 76 76 czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 18:00, opłata wg taryfy operatora.
- [SCODE]cG9yYWR5QGRsYWtvbnN1bWVudG93LnBs[ECODE]
- Rzecznicy konsumentów
- Europejskie Centrum Konsumenckie