Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Edukacja > Działania - Konsumenci > Portal konsument.edu.pl

Portal konsument.edu.pl

Nagrody
Wyróżnienie Rady Edukacji Finansowej oraz nominacja do nagrody Consumer Education Awards 2022 dla portalu edukacyjnego konsument.edu.pl

Premiera symulatora  odbyła się 15 marca
2021 r., podczas Światowego Dnia Konsumenta.

Konsument.edu.pl to angażujące narzędzie edukacyjne dla nauczycieli i starszych uczniów, promujące prawa konsumenta w Internecie.

Strona jest symulatorem portalu społecznościowego, w ramach którego inicjowanych jest 10 zdarzeń-pułapek realnie spotykanych w sieci, m.in. oszustwo zakupowe, wyłudzenie kodu BLIK, pułapka na subskrybenta, inwestycje alternatywne, piramida finansowa, fałszywa zbiórka charytatywna.

Wygląd strony, jej zawartość, mechanizmy i stosowane interakcje są identyczne jak te spotykane w Internecie. Użytkownik zachowuje się zatem naturalnie – np. ogląda film reklamowy, czyta post, wybiera towar, decyduje o sposobie dostawy i formie płatności, wypełnia formularz, czy też wchodzi w konwersację z chatbotem.

Dzięki temu w sposób bezpieczny (żadne z wpisywanych danych nie są zapisywane i archiwizowane) pokazane są sposoby działania cyberoszustów. Użytkownik poznaje konsekwencje lekkomyślnych decyzji, które – podejmowane pod wpływem impulsu lub z chęci szybkiego i wysokiego zysku – mogą oznaczać wymierne straty finansowe. Dowiaduje się, jak w podobnej sytuacji postąpić, na co zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą oszustwa. Dostaje także wskazówki, co zrobić, jeśli do tego by doszło.

Portal powstał we współpracy z Fundacją ProPublika.

Pełne okno filmu: https://www.youtube.com/watch?v=v=ejhUimWV848

 


Materiały edukacyjne

Dla uczniów: w portalu społecznościowym – oprócz klasycznych wiadomości i informacji – na ucznia czyhają atrakcyjne oferty usług, okazji zakupowych czy inwestycji w postaci postów, banerów reklamowych lub na czacie u znajomych. Zadaniem ucznia jest znalezienie pułapek, a następnie skorzystanie z nich i wykonanie ciągu czynności. W przypadku trudności – uczeń będzie miał możliwość skorzystania z podpowiedzi. Każda sytuacja-pułapka kończy się krótkim filmem edukacyjnym, planszami pdf (z najważniejszymi informacjami dla danej tematyki symulacji i kontaktem do pomocnych instytucji) oraz testem wiedzy.

Dla nauczycieli: w portalu znajduje się specjalne menu dla nauczycieli „Materiały dla edukatorów”. Są tu zebrane w jednym miejscu przyciski uruchamiające daną symulację oraz 10 scenariuszy lekcji wraz z najważniejszymi informacjami związanymi z tematyką danej symulacji.

 


Nagrody

Wyróżnienie Rady Edukacji Finansowej oraz nominacja do nagrody Consumer Education Awards 2022 dla portalu edukacyjnego konsument.edu.plKonsument.edu.pl otrzymał wyróżnienie Rady Edukacji Finansowej, która doceniła jego wpływ na rozwój kompetencji finansowych polskiego społeczeństwa. Portal konsument.edu.pl zdobył także uznanie Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (International Consumer Protection and Enforcement Network – ICPEN). Został nominowany do nagrody Consumer Education Awards 2022 w obszarze edukacji konsumenckiej w kategorii „Equality and Inclusion”. ICPEN to organizacja zrzeszająca organy ochrony konsumentów z 72 państw świata.

 


Opinie

Opinie o symulatorze

Opinie uczestników Konferencji Aktywna Tablica 2021 zorganizowanej 2 czerwca 2022 r. przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli - WOM w Katowicach

Pełne okno filmu: https://vimeo.com/528834025

Opinia Jolanty Okuniewskiej, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie, Honorowego Profesora Oświaty, finalistki wielu prestiżowych nagród polskich i międzynarodowych, m.in. Nauczyciel Roku czy Global Teacher Prize, która w swojej pracy z uczniami wykorzystuje nowe technologie:

"(...) Bardzo polecam pracę na tej platformie."

 
 

Włącz się w promocję!

Zachęcamy do pobrania materiałów promocyjnych i umieszczenia ich na stronach internetowych, w social mediach oraz na innych nośnikach, które pomogą zwiększyć widoczność portalu.

Materiały do pobrania:

Pobierz paczkę z kompletem materiałów >>>

 


Więcej informacji:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Departament Komunikacji
tel. 22 55 60 246
e-mail: [SCODE]ZGtAdW9raWsuZ292LnBs[ECODE]

Do góry