Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Edukacja > Działania - Konsumenci > Portal konsument.edu.pl

Portal konsument.edu.pl

Konsument.edu.pl to angażujące narzędzie edukacyjne dla nauczycieli i starszych uczniów, promujące prawa konsumenta w Internecie.

Strona jest symulatorem portalu społecznościowego, w ramach którego inicjowanych jest 10 zdarzeń-pułapek realnie spotykanych w sieci, m.in. oszustwo zakupowe, wyłudzenie kodu BLIK, pułapka na subskrybenta, inwestycje alternatywne, piramida finansowa, fałszywa zbiórka charytatywna.

Pełne okno filmu: https://www.youtube.com/watch?v=v=ejhUimWV848

 

Wygląd strony, jej zawartość, mechanizmy i stosowane interakcje są identyczne jak te spotykane w Internecie. Użytkownik zachowuje się zatem naturalnie – np. ogląda film reklamowy, czyta post, wybiera towar, decyduje o sposobie dostawy i formie płatności, wypełnia formularz, czy też wchodzi w konwersację z chatbotem.

Dzięki temu w sposób bezpieczny (żadne z wpisywanych danych nie są zapisywane i archiwizowane) pokazane są sposoby działania cyberoszustów. Użytkownik poznaje konsekwencje lekkomyślnych decyzji, które – podejmowane pod wpływem impulsu lub z chęci szybkiego i wysokiego zysku – mogą oznaczać wymierne straty finansowe. Dowiaduje się, jak w podobnej sytuacji postąpić, na co zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą oszustwa. Dostaje także wskazówki, co zrobić, jeśli do tego by doszło.

Przykładowa oferta-pułapka Black Friday

  • Kup 2 produkty w cenie JEDNEGO. W ofercie m.in. ASIS PLAY Premium Gaming Notebook 1000 HF za 5200 zł. Na stronie sprzedawcy same pozytywne opinie, np. Bartosz, szef w dużej korporacji PR daje 5 gwiazdek: „Czekałem na mega okazje, bo sprzęt mają z najwyższej półki. I udało się! Moi pracownicy dostali to, co najlepsze, a ja zaoszczędziłem dla firmy”. Kupujesz?

Materiały edukacyjne

Dla uczniów: w portalu społecznościowym – oprócz klasycznych wiadomości i informacji – na ucznia czyhają atrakcyjne oferty usług, okazji zakupowych czy inwestycji w postaci postów, banerów reklamowych lub na czacie u znajomych. Zadaniem ucznia jest znalezienie pułapek, a następnie skorzystanie z nich i wykonanie ciągu czynności. W przypadku trudności – uczeń będzie miał możliwość skorzystania z podpowiedzi. Każda sytuacja-pułapka kończy się krótkim filmem edukacyjnym, planszami pdf (z najważniejszymi informacjami dla danej tematyki symulacji i kontaktem do pomocnych instytucji) oraz testem wiedzy.

Dla nauczycieli: w portalu znajduje się specjalne menu dla nauczycieli „Materiały dla edukatorów”. Są tu zebrane w jednym miejscu przyciski uruchamiające daną symulację oraz 10 scenariuszy lekcji wraz z najważniejszymi informacjami związanymi z tematyką danej symulacji.

Pełne okno filmu: https://vimeo.com/523478448/

 

Opinia Jolanty Okuniewskiej, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie, Honorowego Profesora Oświaty, finalistki wielu prestiżowych nagród polskich i międzynarodowych, m.in. Nauczyciel Roku czy Global Teacher Prize, która w swojej pracy z uczniami wykorzystuje nowe technologie:

- Platforma konsument.edu.pl jest zbudowana jak prawdziwa społecznościowa sieć i zapewniam, że kiedy będziecie Państwo po niej wędrować dosłownie za moment zapomnicie, że jest to platforma edukacyjna, bo taki jest jej cel. Mnie się to przytrafiło kilka razy. Na tej platformie możemy znaleźć opracowane szczegółowo pułapki, jakie czyhają na nas w internecie. Są to np. sytuacje związane z Black Friday, jakieś promocyjne zakupy, która kuszą nas stąd i owąd, jak zarobić bezpiecznie bez wychodzenia z domu. Wszystko w taki realny, prawdziwy sposób – mówi. - Platforma jest przygotowana szczególnie dla uczniów starszych, ale starsze klasy szkoły podstawowej również znajdą tam wiele przydatnych materiałów. Szczególnie dokładnie i drobiazgowo zostały przygotowane materiały dla nauczycieli. Myślę, że dzięki temu, że będziemy edukować naszą młodzież, będziemy także edukować ich rodziców i ludzi dorosłych, bo powiem szczerze, że na tej stronie sama znalazłam wiele przydatnych informacji. Bardzo polecam pracę na tej platformie.

Pełne okno filmu: https://vimeo.com/528834025

Premiera symulatora odbyła się 15 marca 2021 r., podczas Światowego Dnia Konsumenta.

Portal konsument.edu.pl powstał w ramach zadania „Konsument cyberbezpieczny – aktywna edukacja” zrealizowanego przez Fundację Edukacji Prawnej ProPublika, dzięki finansowaniu ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Portal konsument.edu.pl – włącz się w promocje!

Zachęcamy do pobrania materiałów promocyjnych i umieszczenia ich na stronach internetowych, w social mediach oraz na innych nośnikach, które pomogą zwiększyć widoczność portalu. W razie pytań/sugestii związanych z symulatorem – prosimy o kontakt na: [SCODE]ZGtAdW9raWsuZ292LnBs[ECODE].

Materiały do pobrania:

Pobierz paczkę z kompletem materiałów >>>

 

Więcej informacji:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Departament Komunikacji
tel. 22 55 60 246
e-mail: [SCODE]ZGtAdW9raWsuZ292LnBs[ECODE]

Do góry