Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Urząd > Współpraca międzynarodowa > Współpraca dwustronna > Projekty współpracy bliźniaczej

Projekty współpracy bliźniaczej

Projekty współpracy bliźniaczej instytucji publicznych (ang. Twinning) mają na celu instytucjonalne wspieranie i rozwijanie państw kandydujących do UE oraz znajdujących się w sąsiedztwie UE, a także niektórych państw Afryki Subsaharyjskiej i Azji. Partnerska współpraca w ramach twinningu odbywa się pomiędzy instytucjami publicznymi z Państw Członkowskich UE i biorcy pomocy a finansowana jest ze środków UE. Polega ona na wymianie doświadczeń związanych z implementacją prawa UE oraz pozwala na nawiązanie długotrwałej współpracy pomiędzy partnerami. Realizacja projektów twinningowych opiera się  przede wszystkim na organizacji specjalistycznych szkoleń w kraju beneficjenta oraz przeprowadzeniu wizyt studyjnych w instytucjach kraju dawcy pomocy.

Współpraca ta przyczynia się do wzmocnienia międzynarodowej pozycji Polski poprzez budowanie pozytywnego wizerunku na arenie międzynarodowej, rozwijanie kontaktów politycznych i gospodarczych w państwach – beneficjentach, promowanie polskiego know-how, oraz wspieranie przemian instytucjonalnych u beneficjentów pomocy.

 

UOKiK jako partner w projekcie „Wzmocnienie systemu ochrony konsumentów w Serbii jako odpowiedź na nowe wyzwania rynkowe” (2021)

W marcu 2021 r. UOKiK jako młodszy partner (Junior Partner) wygrał projekt twinningowy w Serbii, w konsorcjum ze Słowacją (Regional Development Agency Senec – Pezinok, Lead Partner - główny partner) i Niemcami (Deutsche Stiftung für internationale rechtliche Zusammenarbeit, Junior Partner - młodszy partner). Projekt pt. „Wzmocnienie ochrony konsumentów w Serbii jako odpowiedź na nowe wyzwania rynkowe” (”Reinforcement of consumer protection in Serbia as a response to the new market challenges”) będzie realizowany przez 27 miesięcy, a jego budżet wynosi 1,5 miliona euro. Projekt rozpoczął się 9 czerwca 2021 r.

 

Najważniejsze linki:

 

UOKiK jako partner w projekcie „Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego Urzędu ds. Konkurencji”

W listopadzie 2021 r. UOKIK jako młodszy partner (Junior Partner) wygrał projekt twinningowy w Maroku, w konsorcjum z Grecją (Hellenic Competition Commission - HCC, Lead Partner - główny partner) i Włochami (Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato - AGCM, Junior Partner - młodszy partner). Projekt pt. „Wzmocnienie potencjału instytucjonalnego Urzędu ds. Konkurencji” (”Strengthening institutional capacity of the Competition Council”) będzie realizowany przez 24 miesiące, a jego budżet wynosi 0,9 miliona euro. Projekt rozpoczął się 22 grudnia 2021 r.

 

Do góry