- Celem projektu jest odpowiedzialne wdrażanie i wykorzystywanie sztucznej inteligencji w ochronie konsumentów.
- Projekt potrwa rok i obejmie cztery moduły tematyczne.
- Dotąd w ramach projektu zorganizowano dyskusję panelową na temat wyzwań związanych z wykorzystaniem AI oraz webinar poświęcony praktycznemu wykorzystaniu AI przez organy ochrony konsumentów.
Reagując na nowe możliwości i wyzwania, które niesie ekspansja sztucznej inteligencji (AI), UOKiK zainicjował – w ramach Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (ICPEN) – nowy projekt dotyczący AI w obszarze ochrony konsumentów. UOKiK przewodzi projekt wspólnie z AGCM – włoskim organem ochrony konsumentów. Celem inicjatywy jest wzmocnienie kompetencji organów ochrony konsumentów w zakresie odpowiedzialnego i praktycznego wdrażania oraz wykorzystania sztucznej inteligencji – zarówno jako narzędzia wspierającego egzekwowanie prawa, jak i obszaru nowych wyzwań dla konsumentów.
Projekt opiera się na dwutorowym podejściu:
- AI jako szansa (I filar) – pokazującym, jak technologia może wspierać organy publiczne w ich działaniach np. w analizie skarg, monitoringu rynku oraz wykrywaniu nadużyć,
- AI jako ryzyko (II filar) – poświęconym zjawiskom takim jak dyskryminacja algorytmiczna, manipulacja decyzjami konsumentów czy brak przejrzystości systemów, gdy ta technologia wykorzystywana jest przez przedsiębiorców w sposób naruszający interesy konsumentów.
Grupa robocza projektu jest bardzo liczna, poza liderami w jej skład wchodzą przedstawiciele agencji konsumenckich z trzynastu krajów, tj. Argentyny, Belgii, Chile, Eswatini, Gruzji, Hiszpanii, Irlandii, Kolumbii, Nigerii, Peru, Salwadoru, Szwecji, Węgier oraz z COMESA – Komisji Konkurencji, zrzeszającej agencje z krajów afrykańskich. Cieszymy się z dużego zainteresowania udziałem w projekcie. Pokazuje to, że temat AI, jej wdrażania, wyzwań z tym związanych oraz ryzyk jakie ze sobą niesie jest bardzo aktualny w wielu jurysdykcjach na całym świecie.
Cykl obejmuje cztery moduły tematyczne, które będą realizowane do czerwca 2026 r.:
- Moduł 1: Sztuczna inteligencja jako ryzyko – perspektywy ochrony konsumentów (AI as a Risk – Consumer Protection Perspectives), który został zrealizowany podczas sesji panelowej na konferencji ICPEN w październiku br.
- Moduł 2: Sztuczna inteligencja jako narzędzie dla organów ochrony konsumentów (AI as a Tool for Consumer Protection Authorities) – który objął webinar „Jak wdrożyć sztuczną inteligencję w praktyce” (“How to Implement AI in Practice”). Podczas webinarium zaprezentowano przykłady wdrożenia narzędzi AI w różnych jurysdykcjach w oparciu o opracowany przez UOKiK i Defensoría del Consumidor (Salwador) – w ramach prac grupy roboczej UNCTAD – dokument „AI Checklist for Consumer Protection Agencies Deploying AI”. Webinar odbył się 12 listopada 2025 r., a jego celem było pokazanie, w oparciu o doświadczenia agencji z Salwadoru, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Tajlandii i Finlandii, że AI to nie tylko technologia przyszłości, ale też narzędzie, które już dziś może usprawniać analizę skarg, wykrywanie nadużyć czy zarządzanie danymi. Promowanie i rozwijanie Listy kontrolnej UNCTAD jest jednym z elementów projektu w ramach I filaru.
- Moduł 3: Jak efektywnie pracować z AI (How to Work Effectively with AI).
- Moduł 4: Zbieranie danych rynkowych i Agenci AI (Scraping and Market Data Collection & AI Agents).
W ramach dalszych działań projektowych UOKiK zorganizuje – w marcu 2026 r. – konferencję o wdrażaniu sztucznej inteligencji w administracji publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem badań nad ciemnymi wzorcami i praktycznym zastosowaniem AI w postępowaniach egzekucyjnych. Ponadto planowana jest oddzielna sesja, podczas warsztatów ICPEN poświęconych najlepszym praktykom, skupiająca się na scrapingu, gromadzeniu danych rynkowych i agentach sztucznej inteligencji.