Ikona BIP

1. Renaisco B.V. z siedzibą w Rotterdamie, Królestwo Niderlandów, 2. CM Holding A/S z siedzibą w Nordhavn, Dania

20.02.2024

DATA WPŁYWU WNIOSKU: 15.02.2024 r.

SYGNATURA SPRAWY: DKK-2.423.3.2024.KSt

WNIOSKODAWCA LUB WNIOSKODAWCY:

  1. Renaisco B.V. z siedzibą w Rotterdamie, Królestwo Niderlandów
  2. CM Holding A/S z siedzibą w Nordhavn, Dania

NA CZYM POLEGA KONCENTRACJA:

Nabycie przez Renaisco B.V. z siedzibą w Rotterdamie, Królestwo Niderlandów, oraz CM Holding A/S z siedzibą w Nordhavn, Dani, części mienia Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. z siedzibą w Gdyni.

STAN SPRAWY: Sprawa zakończona zwrot zgłoszenia z dn. 12.03.2024 r.

SKRÓCONY OPIS KONCENTRACJI - PODANY PRZEZ WNIOSKODAWCE/WNIOSKODAWCÓW:

Planowana koncentracja polega na nabyciu przez Renaisco B.V. z siedzibą w Rotterdamie, Królestwo Niderlandów (Renaisco) oraz CM Holding A/S (CM) nabywających część mienia spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. (ZMPG).

Renaisco jest spółką holdingową i zależną Viterra Limited, spółki z przemysłu rolniczego z siedzibą w Rotterdamie, Królestwo Niderlandów (razem ze spółkami zależnymi jako Grupa Viterra). Grupa Viterra prowadzi działalność w zakresie skupu i sprzedaży nieprzetworzonych płodów rolnych, w szczególności zbóż i nasion oleistych, oraz sprzedaży innych produktów nieprzetworzonych jak bawełna czy cukier, jak również produktów zmielonych (np. mąki pszennej) i produktów wytworzonych na podstawie nasion oleistych (np. mączki i oleju). Viterra jest obecnie wspólnie kontrolowana przez Glencore Plc, spółkę zarejestrowaną na wyspie Jersey oraz posiadającą siedzibę w Baar, Szwajcaria oraz Canada Pension Plan Investment Board, posiadającą główną siedzibę w Toronto, Kanada.

CM jest spółką holdingową Grupy Copenhagen Merchants (Grupa CM). Grupa CM prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa handlowego, produkcji i dystrybucji pelletu drzewnego, transportu morskiego oraz usług terminali portowych. Ostatecznymi właścicielami CM są Pan Torben Herman Christensen, Pan Simon Christensen i Pani Julie Bjorn Christensen.