Ikona BIP

Eni Abu Dhabi B.V., Niderlandy oraz PTTEP MENA Limited

07.01.2026

DATA WPŁYWU WNIOSKU: 19.12.2025 r.

SYGNATURA SPRAWY: DKK-1.422.44.2025.ŁG        

WNIOSKODAWCY: Eni Abu Dhabi B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Niderlandy oraz PTTEP MENA Limited z siedzibą w Hongkongu, Hongkong.

NA CZYM POLEGA KONCENTRACJA: Utworzenie przez Eni Abu Dhabi B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Niderlandy oraz PTTEP MENA Limited z siedzibą w Hongkongu, Hongkong wspólnego przedsiębiorcy na zasadach określonych we wniosku.

STAN SPRAWY: Sprawa w toku.

SKRÓCONY OPIS KONCENTRACJI – PODANY PRZEZ WNIOSKODAWCÓW:

Przedmiotem zgłoszenia do Prezesa UOKiK jest koncentracja polegająca na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy („JV”) przez Eni Abu Dhabi B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Niderlandy („Eni Abu Dhabi”) oraz PTTEP MENA Limited z siedzibą w Hongkongu, Hongkong („PTTEP MENA”).

Eni Abu Dhabi prowadzi działalność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich koncentrując się głównie na segmencie poszukiwania i wydobycia ropy i gazu. Eni Abu Dhabi jest podmiotem wchodzącym w skład grupy kapitałowej, na której czele stoi Eni S.p.A. z siedzibą w Rzymie, Włochy („Grupa Eni”). Grupa Eni to globalna grupa energetyczna, aktywna na każdym etapie łańcucha wartości: od wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej, poprzez rafinację i sprzedaż produktów ropopochodnych, a także w zakresie energetyki oraz chemikaliów.

PTTEP MENA jest podmiotem działającym w zakresie poszukiwania i wydobycia ropy i gazu na Bliskim Wschodzie. PTTEP MENA jest spółką wchodzącą w skład grupy kapitałowej (łącznie „Grupa PTT”) kontrolowanej przez PTT Public Company Limited z siedzibą w Bangkoku, Tajlandia („PTT”).  PTT to spółka energetyczną działającą przede wszystkim w zakresie łańcucha wartości gazu ziemnego, ropy naftowej, produktów rafinacji ropy, produktów petrochemicznych oraz energii elektrycznej.

 

JV będzie działać na rynku poszukiwania i wydobycia oraz sprzedaży hurtowej ropy naftowej.